Температурна логістика. Рефрижераторне залізничне перевезення

Температурна логістика. Рефрижераторне залізничне перевезення

Залізничним транспортом перевозять найрізноманітніші вантажі, як правило, на далекі відстані. Є вантажі, яким для збереження їхніх властивостей потрібні спеціальні умови транспортування і зберігання. Це продукти з обмеженим терміном придатності, що вимагають захисту від впливу високих і низьких температур навколишнього повітря, і вантажі, яким необхідне особливе обслуговування під час транспортування.

Режимні вантажі

Вантажі, які вимагають спеціальних умов перевезення, об’єднані в особливу категорію і називаються режимними. До неї входять:

 • Продукти харчування в упаковках і без упаковки (м’ясо, риба, заморожені напівфабрикати, молочні продукти, кондитерські вироби, фрукти, овочі та інші швидкопсувні продукти);
 • Хімікати, медикаменти, косметичні засоби, парфумерія;
 • Рослини, квіти, інші типи товарів, які потребують певного режиму температури і вологості, а також дотримання певних санітарних норм.

Для перевезення такої продукції використовують спеціальні транспортні модулі.

Вагони спеціального призначення

 • Вагони-рефрижератори, оснащені автоматикою для підтримання температури в межах +/- 18 С;
 • Вагони-термоси, не оснащені спеціальним обладнанням, але конструктивно влаштовані таким чином, що можуть підтримувати певну температуру за принципом звичайного побутового термоса;
 • Рефконтейнери, що являють собою герметичну ємність, обладнану автоматикою для підтримання температури від +25 С до -25 С і необхідних режимів вентиляції. 

Вантажі, яким потрібні особливі умови перевезення, можуть бути генеральними і збірними. Якщо вантаж збірний, то партії товарів формують з таким розрахунком, щоб умови транспортування були ідентичними або близькими. 

Режими перевезення

Для кожного окремого виду продукції з обмеженим терміном зберігання існують відповідні режими перевезення:

 • Інтенсивна вентиляція;
 • Температура від 0 С до +5 С;
 • Температура від -1 С до -5 С;
 • Температура -6 С і нижче.

Останній із режимів, наприклад, використовується для перевезення замороженого м’яса, риби, заморожених напівфабрикатів. Оскільки для постійної підтримки температури нижче мінус 6 градусів Цельсія потрібна значна витрата енергетичних ресурсів, то доцільніше заповнювати замороженими продуктами весь вантажний відсік повністю.

Режим -1 С — -5 С використовують для перевезення охолоджених продуктів і деяких видів напоїв. Для цього потрібно тримати охолоджувальну установку в активному режимі.

Фрукти та овочі, харчові напівфабрикати перевозять за температур не вище +5 С, тобто за таких самих умов зберігання як у торговельних і побутових холодильниках. 

Під час вибору транспортного засобу для перевезення режимної продукції необхідно вказувати мінімальну і максимальну температури, які допустимі при перевезенні та зберіганні даної продукції. Допустимий час перебування в дорозі не повинен перевищувати термінів її зберігання.

У пунктах прибуття мають бути забезпечені умови, що не допускають порушення температурного режиму під час перевантаження продукції в інші транспортні засоби, які, своєю чергою, мають відповідати вимогам режиму, що висуваються.

Якщо для перевезення партії режимних продуктів обрано контейнери, обладнані охолоджувальним обладнанням, то потрібно завчасно перевірити, чи будуть умови для збереження  охолодження продукції в автономному режимі, без підключення до бортової мережі поїзда. Якщо автономний режим не передбачений, то потрібно шукати інший варіант транспортування – в ізотермічних вагонах, або зчіпки вагонів-рефрижераторів із живленням від дизель-генераторів.

Для перевезення режимних вантажів зазвичай використовують зчіпки з 5 або 12 рефрижераторних вагонів. Для великих партій вантажу складають рефрижераторні поїзди з 21-23 вагонів.

Переваги рефрижераторних залізничних перевезень

Рефрижераторне залізничне перевезення дає можливість транспортувати швидкопсувні продукти на значні відстані. Крім цього воно має ще кілька плюсів:

 • Можливість доставляти вантаж “від дверей до дверей”;
 • Безпечне збереження вантажу, що перевозиться;
 • Можливість відстежувати партію вантажу по всьому шляху проходження.
Відкрити чат
1
💬 Вам допомогти?
Вітаю 👋
Що веземо?