Перевезення вантажів морем

Коли виникає необхідність здійснити переміщення товару з одного континенту на інший і, отже, немає можливості скористатися зручними і недорогими залізничними та автодорожніми транспортом, залишається всього два варіанти: морський вантажний флот і авіація. Транспортування вантажів повітрям, за всіх своїх переваг, досить дорогий спосіб. Саме з цієї причини морський фрахт і є найбільш затребуваним видом вантажоперевезення.

 1. Морське вантажоперевезення
 2. Оптимальні ситуації для використання морського вантажоперевезення
 3. Переваги морського вантажоперевезення
 4. Недоліки морського вантажоперевезення
 5. Етапи підготовки та здійснення морського перевезення
 6. Пакет документації

Крім фактора відносно невисокої вартості перевезення товарів морем, є ще кілька причин, чому Вам варто віддати перевагу цьому варіанту транспорту:

Універсальність. Є можливість перевезення товарів у будь-яких кількостях і будь-яких габаритів, таких, які неможливо перевезти літаками. На кораблях є умови для перевезення твердих, рідких і сипучих продуктів, у трюмах або на відкритих палубах, залежно від специфіки вашого товару.

Точність графіка доставки. Незважаючи на те, що морські судна не вирізняються високою швидкістю пересування, вони слідують практично без затримок і, як правило, дотримуються якщо не чітких термінів, то вже графіків доставки вантажів – точно.

Безпека. Якщо виключити таку вкрай рідкісну загрозу як напад піратів, ризик корабельної аварії мізерно малий. Тому транспортування товарів морським транспортом вважається найбільш безпечним.

Морське вантажоперевезення

Перевезення вантажів морем – один з найбільш затребуваних способів вантажоперевезення. Переважно воно здійснюється вантажними комерційними суднами, які можна умовно розділити на кілька типів:

 • Суховантажні судна загального та спеціального призначення. Можуть перевозити вантажі будь-яких габаритів і в будь-якій тарі, тверді, рідкі та сипучі продукти в трюмах і на відкритій палубі.
 • Танкери. Призначені для транспортування нафти, нафтопродуктів, скрапленого газу.
 • Контейнерні судна. Перевозять найрізноманітніші вантажі, які можна упакувати в контейнер.

Оптимальні ситуації для використання морського вантажоперевезення

 • Немає залізничного сполучення між країною-відправником і країною-одержувачем. При цьому вартість доставки – фактор більш істотний, ніж терміни доставки.
 • Відстань між відправником і одержувачем занадто велика, щоб везти товари автомобільним транспортом. Партії товарів, наприклад, з Китаю можна доставити в Європу вантажними автомобілями, але такий вибір транспортування недоцільний з урахуванням чинників вартості та термінів.
 • Вага або габарити вантажу не дають змоги перевозити його повітрям навіть якщо фактор часу має критичне значення.

Переваги морського вантажоперевезення

 • “Заморська” торгівля виникла багато століть тому, і накопичено величезний досвід доставки товарів у будь-який порт на планеті численними морськими коридорами і маршрутами.
 • Відносно невисока вартість транспортування вантажів на великі відстані.
 • У маршруті морського перевезення немає транзитних держав, отже, – жодних додаткових витрат на оформлення митного транзиту.

Недоліки морського вантажоперевезення

 1. Орієнтовні терміни доставки. Точними вони бути не можуть з тих причин, що в морі трапляються стихійні лиха, а в портах бувають затори або страйки робітників. Будь-який коносамент містить застереження: терміни, заявлені перевізником, є орієнтовними.
 2. У рідкісних вдалих випадках пункт призначення знаходиться в безпосередній близькості від великого океанського порту. Набагато частіше вантажі потребують фідерного перевезення, додаткової доставки автомобільним або залізничним транспортом.
 3. Час, як відомо, – гроші. Виведення з обороту коштів на оплату партії товару, на доставку якого потрібно 30+ днів – вимушене ситуативне рішення.

Етапи підготовки та здійснення морського перевезення

Пошук перевізника. Пошук здійснюється серед агентів перевізників, які працюють під брендом морського перевізника, або серед експедиторів, які перепродують морський фрахт. Експедитори можуть запропонувати кращі ставки оскільки купують його оптом. Перевізник, що пропонує оптимальне співвідношення вартості та термінів перевезення і буде результатом пошуку.

Оформлення замовлення. На цьому етапі складається і надсилається перевізнику письмова заява на перевезення вантажу і, за необхідності, на оренду контейнерного обладнання. Перевізник повинен підтвердити дату відправки з порту заявленого вантажу із зазначенням назви судна і номера рейсу. Відповідний документ називається Booking Order.

Доставка вантажів у порт здійснюється в опломбованих контейнерах. Номер кожного контейнера і пломби мають бути відомі до моменту навантаження вантажу в контейнер. Ці номери відображаються в коносаменті. 

Підготовка Інструкції з доставки. На етапі підготовки вантажу до відправлення складається і погоджується Інструкція з доставки. На її основі, згодом, складається коносамент.

Пакет документації

Коносамент

Це документ, яким морський перевізник підтверджує прийняття вантажу до перевезення. Він складає його відповідно до інструкцій особи, яка оформила букіровку, а потім передає як супровідний документ після відправлення судна. 

Коносамент містить всю необхідну інформацію про відправника і кінцевого одержувача вантажу, а також умови угоди, на яких перевізник прийняв вантаж до перевезення. 

Маніфест

Це загальний документ супроводу всіх вантажів, що перевозяться контейнеровозом. Маніфест складається на основі даних, зазначених у коносаментах. Після прибуття судна в порт призначення і розвантаження товарів, копія маніфесту передається в митницю.