Перевезення небезпечних вантажів

Перевезення небезпечних вантажів автомобільним транспортом

Поняття небезпечного вантажу

До категорії небезпечних вантажів відносять матеріали і речовини, які під час транспортування можуть спалахнути або вибухнути, пошкодити транспортний засіб перевезення, заподіяти шкоду здоров’ю людей, завдати шкоди навколишньому середовищу. 

В Україні працює служба “Укртрансбезпека”, яка несе відповідальність за безпеку на всіх видах транспорту. Перевезення небезпечних вантажів по Україні та за її межами здійснюється відповідно до чинної бази нормативних документів.

Вантаж АДР

У галузі міжнародного вантажоперевезення діє Європейська угода про міжнародне дорожнє перевезення небезпечних вантажів ДОПНВ. Відповідна Європейська абревіатура угоди – ADR (фр. Accord Dangereuses Route). У міжнародній практиці саме цією абревіатурою позначають небезпечні вантажі.

Класифікація АДР-вантажів

Усі потенційно небезпечні продукти несуть у собі різні загрози. Клас небезпеки присвоюють залежно від ступеня і характеру шкідливого впливу на навколишнє середовище:

 1. Вибухонебезпечні речовини.
 2. Газоподібні речовини.
 3. Легкозаймисті рідини.
 4. Легкозаймисті тверді продукти.
 5. Речовини, що окислюють.
 6. Токсичні речовини, інфекційні субстанції.
 7. Речовини, що містять радіоактивні ізотопи.
 8. Корозійні речовини.
 9. Інші небезпечні продукти.

Номери, під якими перераховані категорії небезпечних речовин, не мають жодного стосунку до ступеня їхньої шкідливості. Але вони входять до складу коду, який присвоюється небезпечному вантажу. За цим кодом можна отримати уявлення про його властивості та характеристики. 

Маркування АДР-вантажів

На основі дев’яти перерахованих вище категорій небезпечних речовин розроблено спеціальні знаки, які певним чином наносять на сам вантаж, на упаковку та на транспортний засіб, що перевозить АДР-вантаж. 

Колір, форма та знак символу допомагають швидко розпізнати категорію вантажу. Водночас ці знаки нагадують про небезпеку та необхідність підвищеної уваги й обережності під час поводження з вантажем.

Попереджувальні знаки наклеюються на бічних і торцевих сторонах цистерн і контейнерів. Якщо цистерни і контейнери розділені на резервуари та сегменти, в яких містяться різні за класом небезпечні речовини, то кожен з відсіків маркується окремим знаком.

Правила перевезення АДР-вантажів

Транспортування небезпечних вантажів здійснюється згідно з нормами Закону України про “Перевезення небезпечних вантажів”, а також відповідними міжнародними договорами, ратифікованими в Україні. 

Для транспортування небезпечних вантажів використовуються спеціальні вантажні автомобілі, що мають відповідні свідоцтва та маркування. Відповідність цих ТЗ нормам і вимогам безпеки, екології та охорони праці перевіряється співробітниками МВС України.

До перевезення АДР-вантажів допускаються спеціально підготовлені водії, які мають ліцензію ДОПНВ. Крім того, водій зобов’язаний мати при собі письмову інструкцію на випадок розвитку ситуацій, пов’язаних із порушенням стану вантажу.

Законом передбачено обов’язкове страхування життя і здоров’я водія і співробітників фірми, які беруть участь у перевезенні АДР-матеріалів. 

Обов’язкова документація

Відповідно до правил транспортування небезпечних вантажів компанія-перевізник повинна мати відповідну ліцензію від служби “Укртрансбезпека”, а також інші обов’язкові документи:

 • Свідоцтво на перевезення АДР-вантажу, видане спеціально підготовленому водієві.
 • Свідоцтво на транспортний засіб, що підтверджує придатність ТЗ для перевезення АДР-вантажу.
 • Маршрутний лист, завізований в службі Національної поліції.
 • Договір страхування відповідальності.
 • ТТН з повним переліком продукції із зазначенням найменування, класу небезпеки та виду упаковки.

Розрахунок вартості логістичної послуги виконується під час замовлення послуги он- або офлайн. Представники компанії допоможуть з вибором відповідного транспортного засобу, розроблять стратегію транспортування вантажу, нададуть допомогу в комплектації обов’язкової документації.

Відкрити чат
1
💬 Вам допомогти?
Вітаю 👋
Що веземо?