Умови поставки FCA INCOTERMS 2010 та 2020. Нова редакція

Абревіатура FCA (“Free Carrier“) розшифровується як “Франко Перевізник або Вільний перевізник”.

За даними зовнішньоторговельної статистики понад 40 % продукції в усьому світі відвантажується на умовах FCA.

Термін FCA Incoterms 2020 означає, що продавець, виконуючи свої зобов’язання за зовнішньоторговельним контрактом, передає в розпорядження найнятого покупцем перевізника продукцію, забезпечивши експортну процедуру на митниці зі сплатою мита і зборів. До зобов’язань покупця належить приймання продукції та її імпортне митне оформлення.

Умови поставок FCA можуть застосовуватися для перевезення товарів будь-яким видом транспорту: автомобільним, залізничним, повітряним, морським або водним внутрішнім, а також при використанні змішаного типу доставки. 

Місце відправлення продукції

Згідно з умовами поставки FCA існують два можливих місця відправки продукції: територія (склад, завод, магазин), що належить продавцю або відправнику, і територія складу, терміналу або порту, що знаходиться поза його веденням.

Від вибору місця залежить розподіл ризиків і витрат між сторонами. Так, наприклад, якщо постачання здійснюється на території продавця (склад, завод або магазин) або в іншому нейтральному місці, то до повного закінчення навантаження товару в транспортний засіб перевізника, відповідальність за навантаження несе продавець. 

Відповідальність і ризики сторін

За умовами поставки FCA постачальник зобов’язаний доставити вантаж у вказане покупцем місце разом з усіма наявними у нього даними щодо безпеки та особливостей транспортування вантажу, посприяти в отриманні всіх необхідних ліцензій.

Постачальник несе на собі всі супутні, зокрема експортні, витрати на поставку вантажу, а також його маркування, пакування та оформлення необхідних документів.

Своєю чергою покупець повинен надати всі необхідні для митного декларування дані: найменування та контакти перевізника, номери автомобілів, авіарейсів і назви морських суден, а також товаросупровідні документи. 

Усі витрати з імпорту вантажу після його поставки, а також витрати в разі невиконання перевізником своїх обов’язків, бере на себе покупець.

Ціна FCA

Ціна FCA означає, що договірна (прописана в інвойсі) ціна містить у собі кінцеву вартість продукції з урахуванням експортного оформлення зі сплатою мита, але без витрат на транспортування.

Зміни в новій редакції правил Incoterms 2020

У базисі поставки FCA внесено такі зміни: покупець може дати вказівку перевізнику надати продавцеві морський коносамент з бортовим записом. Це дає продавцеві можливість виконати умови відкритого банківського акредитива в більш короткі терміни. 

Зміни та оновлення правил Incoterms 2020 не мають зобов’язуючого характеру. Міжнародна торгова палата (ICC) лише рекомендує їх до застосування в практиці використання зовнішньоторговельних контрактів.

Практична рекомендація

Умови FCA Incoterms 2020 дуже зручно використовувати, коли кілька товарних партій покупець забирає у різних виробників і акумулює для подальшого перевезення та розмитнення.

Відкрити чат
1
💬 Вам допомогти?
Вітаю 👋
Що веземо?